W ostatnim roku przekonaliśmy się jak trudno jest funkcjonować bez korzystania z nowych technologii i stałego dostępu do Internetu. Życie szkolne przeniosło się w znacznym stopniu do sieci. Z jednej strony daje to ogromne możliwości, z drugiej musimy zdawać sobie sprawę z licznych zagrożeń, które się z tym wiążą. Dlatego nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Przystań w sieci”, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska. Został stworzony z myślą o uczniach, nauczycielach, psychologach, pedagogach i bibliotekarzach, poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialnego korzystania z Internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online. Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Celem projektu jest:
- Przekazanie wiedzy z zakresu bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu.
- Uświadomienie młodym ludziom, na jakie zagrożenia należy być przygotowanym podczas korzystania z Internetu.
- Wyposażenie nauczycieli w wiedzę umożliwiającą reakcję w sytuacji niepożądanych zdarzeń lub zachowań młodych ludzi w sieci.
- Kształtowanie postawy krytycznego podejścia do informacji zamieszczonych w Internecie.
- Promowanie pozytywnych zachowań w sieci.
Dzięki udziałowi w projekcie nauczyciele oraz uczniowie rozwijają swoje kompetencje cyfrowe i dowiadują się, jak świadomie korzystać z Internetu, poznają możliwe zagrożenia w sieci. Nauczyciele myślą o cyberbezpieczeństwie swoich uczniów i wspierają ich pozytywne zachowania online.
Nauczyciele i uczniowie klas VII-VIII korzystają z bezpłatnych kursów e-learningowych w ramach sześciu modułów: Prywatność w sieci, Cyberprzemoc, Cyberzagrożenia, Nielegalne i szkodliwe treści w internecie, Cyfrowe ślady i reputacja online oraz Fałszywe informacje.
Oprócz kursów e-learningowe nauczyciele biorą udziału w konferencjach poświęconych bezpieczeństwu dzieci i młodzieży online - „Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z Internetu?”.
W dniu 22 marca w naszej szkole zorganizowany był Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Dzięki tej inicjatywie nauczyciele i uczniowie dzielą się wiedzą zdobytą podczas kursów e-lerningowych. Z tej okazji pedagog szkolny oraz wychowawcy udostępnili materiały edukacyjne w formie ulotek np. „Kodeks Zasad Korzystania z Internetu”, „Domowe Zasady Ekranowe”, „Jak radzić sobie z cyberprzemocą”, broszur i filmów np. „Owce w sieci”, „3…2…1 Internet” na platformie edukacyjnej Microsoft Teams. Nauczyciele przeprowadzają rozmowy i pogadanki na ten temat oraz prowadzą zajęcia profilaktyczno-wychowawcze na godzinach wychowawczych.
Jesteśmy przekonani, że podnoszenie świadomości oraz wiedzy o tym, jak bezpiecznie korzystać i poruszać się w wirtualnej przestrzeni jest niezwykle ważne. Jednocześnie zachęcamy rodziców do zapoznania się z zamieszczonymi materiałami edukacyjnymi.
Koordynatorem projektu jest Aleksandra Marciniak, pedagog szkolny